Vegánstvo u detí. Je bezpečné? Do akej miery je zdrundefined

Vegánstvo u detí. Je bezpečné? Do akej miery je zdravé a kedy už môže škodiť?

Vegánstvo v dnešnej dobe nie je už niečo nezvyčajné. Viacerí ľudia prechádzajú na rastlinnú stravu, najmä kvôli zlepšeniu ich zdravotného stavu. O benefitoch, ktoré ponúka táto cesta sa vo veľkej miere diskutuje, a dospelí ľudia prinášajú svoje osobné skúsenosti. Avšak, platí to isté aj pre deti? Ako je to s vegánstvom u detí?

 

Potrebné je vedieť, ako začať

Pre konzumáciu rastlinnej stravy sa môže rozhodnúť aj žena počas tehotenstva. Je však nevyhnutné, aby bola strava vyvážená, a pri nedostatočných informáciách konzultovaná s odborníkmi. Predovšetkým by tehotné ženy mali myslieť na to, aby prijímali dostatočné množstvo kalórii, konzumovali dostatok bielkovín, sledovali si hladinu železa, suplementovali vitamín B12 a dbali na dostatočný príjem omega-3 mastných kyselín.

Po narodení dieťaťa, sa dieťa samo nerozhodne, čo bude jesť, ale určí to rodič, ako najlepšie vie. Ak chcete dieťa stravovať vegánsky, je dôležité začať postupne, nešokovať telo, prípadne vyskúšať zo začiatku iné formy, ako napríklad flexitariánstvo. Treba pamätať na to, že žiaden extrém nie je vhodný.

 

Nepodceňujte dostatok informácií

Pre rast a správny vývin dieťaťa sú mimoriadne potrebné bielkoviny a hlavne esenciálne (nenahraditeľné) aminokyseliny. Dôležitá je skladba s vyváženým obsahom esenciálnych zložiek v dostatočnom množstve. Keď sa povie bielkovina, môže sa vám automaticky vybaviť mäso. Nadmerná konzumácia mäsa spôsobuje civilizačné ochorenia. Dostanete z neho 50% tukov, ktoré sú nasýtené, avšak pri rastlinných bielkovinách to tak nie je. Ovocie a zeleninu je vhodné doplniť obilninami, strukovinami, širokou škálou dostupných orechov, semien a iných rastlinných produktov. Zelenina možno nepatrí medzi obľúbené jedlo detí, avšak dieťa sleduje, čo robia ľudia okolo a vníma to. Ťažko budete chcieť presadiť zeleninu u vášho dieťaťa, prípadne celkovo rastlinnú stravu, pokiaľ ju nebudete sami konzumovať a nepôjdete príkladom.

 

Neviete a nemáte v tom jasno? Konzultujte to s odborníkom

Dospelý jedinec má ukončený rast a vývin nervovej sústavy, ku ktorému sa dostal počas prechodu jednotlivými štádiami. Najskôr je vývoj plodu v tele matky a potom nasleduje pôrod. Ďalšie štádiá sú spojené s detstvom a sú najpotrebnejšie, pretože sa vytvárajú všetky štruktúry. Ak sa počas tohto obdobia niečo zanedbá, nedobehnete to nejakými suplementami. Deti, ktoré prijímajú vegánsku stravu nepodstupujú zdravotné riziko, pokiaľ obsahuje pestré zloženie, dostatočnú energetickú, nutričnú hodnotu a je vhodne kulinárne upravená. Takéto nastavenie si nedokáže vypracovať niekto, kto sa nevyzná v danej oblasti, preto je vždy nutné poradiť sa a konzultovať to s odborníkmi.

 

Na článku sme spolupracovali s odborníkom Ing. Jánom Durcom, PhD. https://www.mccarter.sk/ing-jan-durec-phd-riaditel-vyskumu-a-vyvoja-body-future

 

Tento článok vznikol vďaka spolupráci s BODY&FUTURE, ktorý Vám každý týždeň budú prinášať články o aktuálnych a zaujímavých témach z oblastí zdravia a  zdravého životného štýlu.